Všetok tovar skladom

Filter

Typ šperkuMateriál šperku
Určenie
Farba

TOP

Náhrdelník - Vintage réva

4,50 €

Diamond tyrkys set

8,34 €

Strieborné náušnice - štvorec

6,60 €

Strieborné náušnice - visiace fialové

7,62 €

Striebro ako investícia?

Šperky CrystalStriebro okrem svojej peňažnej funkcie vždy malo aj významné praktické a neskôr priemyselné využitie. Tým sa podstatným spôsobom líšilo od zlata a podobných investícií (napr. diamantov). Táto vlastnosť na jednej strane spôsobuje väčšiu volatilitu striebra, ponúka ale zaujímavejšie možnosti zhodnotenia.

 

Rýdze striebro  - investičný nástroj k uchovaniu hodnôt

Striebro je veľmi husté, kubický meter váži 10.490 kg. Pre porovnanie, hustota olova je 11.340 kg/m³ a najhustejší prvok osmium váži 22.610 kg/m³.

 

Chemická značka:               Ag (Argentum)

Atómové číslo:                     47

Skupenstvo:                         pevné

Vzhľad:                                  lesklé, biela farba

Hustota:                                10 490 kg/m2

Bod tavenia:                         961,78°C

Bod varu:                              2162-2212°C

Meraný elektrický odpor:  (20°C) 22,14nΩ·m

Štruktúra kryštálu:              kubická

Magnetické chovanie:        nemagnetické

Mohsova tvrdosť:                2,5 z 10

 

Striebro je ušľachtilý kov bielej farby, používaný človekom už od staroveku. Vyznačuje sa najlepšou elektrickou a tepelnou vodivosťou všetkých známych kovov. Slúži ako súčasť rôznych zliatin pre použitie v elektronickom priemysle, výrobe CD i DVD nosičov a klenotníctve a jeho zlúčeniny sú potrebné pre fotografický priemysel.

Najväčšími svetovými producentmi striebra sú Mexiko, Kanada, Peru, Austrália a USA. V Českej republike sa v stredoveku dobývalo značné množstvo striebornej rudy. Najznámejšou lokalitou je Kutná Hora – okrem dobývania a rafinácie striebra tu vznikla aj kráľovská mincovňa, kde boli razené známe strieborné groše. Ďalšie lokality s výskytom strieborných rúd nájdeme aj v Krušných horách a Českomoravskej vysočine.

Drvivá väčšina každoročne vyťaženého striebra sa spotrebuje v priemysle, predovšetkým v elektrotechnike. Veľká časť striebra je nenávratne stratená a nemôže byť nikdy privedená späť na trh. V trezoroch centrálnych bánk je uložené ohromné množstvo zlata.

Zásoby striebra by sme v štátnych rezervách hľadali márne. To je spôsobené dlhodobým nedostatkom striebra od 80. rokov minulého storočia, kedy deficit  striebra, vzniknutý nedostatočnou ťažbou, bol systematicky pokrývaný zo štátnych rezerv a zo zásob investorov. Tieto zásoby sa celkom vyčerpali.

 

Hodnota striebra

Striebro, podobne ako zlato, bolo považované od staroveku za platidlo ( Mezopotámia, Pražské groše, strieborný dolár). Striebro okrem svojej peňažnej funkcie vždy malo aj významné praktické a neskôr priemyselné využitie. Tým sa podstatným spôsobom  líšilo od zlata a podobných investícií (napr. diamantov). Táto vlastnosť na jednej strane spôsobuje väčšiu volatilitu striebra, ponúka ale zaujímavejšie možnosti zhodnotenia.

V súčasnej dobe je striebro investormi vnímané na pomedzí priemyselného a drahého kovu. So zhoršujúcou sa globálnou ekonomickou situáciou možno očakávať jeho príklon k vnímaniu striebra ako drahého kovu. Investori ho pomaly začínajú nakupovať ako ochranu pred ekonomickými problémami. V takom prípade má však význam kupovať  najmä fyzické striebro,  nie investovať nepriamo. Vzhľadom k veľmi obmedzenej ponuke je preto možný výraznejší dlhodobý tlak na cenu kovu.

 

Investičné striebro

Investičné striebro predstavuje  špecifickú formu striebra, ktorá je používaná k investičným účelom. Jedná sa o strieborné mince, zliatky a tehly s vysokou rýdzosťou (99,9%) a definovanou hmotnosťou. Ich umelecká alebo zberateľská cena je zanedbateľná, hlavnú hodnotu tvorí kov sám.

Aj keď vo svojom historickom vývoji bolo striebro často v tieni trblietavého zlata, predstihlo časom významne jeho vývoj hodnoty. Po tisícročia je striebro celosvetovo spracovávané a používané v rôznych formách a oboroch ako napr.  šperkársky, mincovný alebo investičný kov. Najznámejším použitím je zliatina striebra so 7,5% medi, tzv. striebro Sterling, používaná na vzácny príbor alebo iné nástroje do domácnosti.

 

Cena striebra bude stále stúpať

Striebro patrí, rovnako ako zlato, k najvzácnejším drahým kovom na svete. Španieli ho v stredoveku dovážali do Európy v ohromnom množstve, čo malo za následok enormný pokles ceny. Časom sa ale striebro stalo nenahraditeľným priemyselným kovom, čím cena za drahý kov opäť stúpla. Vďaka svojím jedinečným fyzikálnym vlastnostiam sa medzitým striebro stalo nenahraditeľným pre modernú elektroniku a počítačovú techniku. Dopyt po striebre predovšetkým ako po priemyselnej surovine prevyšuje v súčasnosti ponuku.©2019 Šperky Crystal | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET

facebook Google+